Κυριακή 16 Μαρτίου 2008

Ο Λιούις Χάμιλτον νικητής του Grand Prix Μελβούρνης

16/3/2008 10:27

Ο Βρετανός πιλότος της McLaren Λιούις Χάμιλτον τερμάτισε νικητής στο Grand Prix Μελβούρνης, που άνοιξε την αυλαία του φετινού παγκόσμιου πρωταθλήματος της Formula 1.
Ο Χάμιλτον, ο οποίος το Σάββατο κέρδισε την pole position, τερμάτισε πρώτος με χρόνο 1 ώρα 34:50.616.
Ο 23χρονος πιλότος πέρασε τη γραμμή του φίνις 5,4 δεύτερα νωρίτερα από τον Γερμανό Νικ Χάιντφελντ με BMW Sauber. Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο επίσης Γερμανός Νίκο Ρόσμπεργκ ανέβηκε σε βάθρο, καθώς τερμάτισε τρίτος με (Williams). Στην 4η θέση ο Φερνάντο Αλόνσο με Renault.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και μόλις επτά από τα συνολικά 22 μονοθέσια έφτασαν στον τερματισμό. Ανάμεσα σε αυτούς που δεν τερμάτισαν ο οδηγός της Ferrari και περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Κίμι Ραϊκόνεν που υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει 5 γύρους πριν το φίνις.